Jak korzystać z lampy antydepresyjnej?
Ustawienie użytkownika względem źródła światła
Prowadząc klasyczną terapię antydepresyjną przy użyciu lampy do fototerapii, istotne jest światło docierające bezpośrednio do naszego oka. Podczas światłoterapii można zatem przebywać przodem lub bokiem do lampy, ale nie tyłem. Oczy powinny być otwarte, gdyż powieki jedynie częściowo przepuszczają światło, a ich zamykanie znacząco zmniejsza skuteczność leczenia. Wpatrywanie się bezpośrednio w kierunku lampy podczas sesji przez wiele osób odbierane jest jako nieprzyjemne, ale nie jest wcale konieczne dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Dystans terapeutyczny
Kolejną ważną kwestią jest odległość oka od źródła światła. Tak zwany dystans terapeutyczny to odległość oczu użytkownika od lampy, przy której spełnia ona swoje lecznicze zadanie, emitując światło o odpowiednio wysokim natężeniu. W praktyce natężenie światła spada bardzo szybko po zwiększeniu odległości oka od jego źródła. Dlatego nawet niewielkie zwiększenie odległości od lampy może spowodować, że natężenie światła spadnie poniżej progu skuteczności. W licznych badaniach klinicznych za skuteczne przy terapii antydepresyjnej zostało uznane natężenie światła wynoszące minimum 2 500 luksów. Najbardziej efektywne jest te o wysokości 10 000 luksów. Takie światło najszybciej przynosi pozytywne rezultaty w walce z depresją sezonową i pozwala skrócić czas sesji terapeutycznej nawet do 30 minut dziennie. Każde więc zmniejszenie natężenia będzie wymagało wydłużenia czasu terapii, które przy 2 500 luksów wynosić powinno około 2 godziny.
Sprawdź parametry konkretnej lampy
Chcąc ustalić w jakiej odległości od lampy powinniśmy przebywać, należy sprawdzić parametry konkretnej lampy. Silniejsze lampy umożliwiają skuteczną terapię w większej odległość, co jest niewątpliwie bardzo wygodne dla użytkownika. Niestety niektórzy producenci w specyfikacji swoich lamp poprzestają na ogólnym stwierdzeniu, że lampa posiada moc o określonej ilości luksów. Taka informacja jest niepełna i bezwartościowa. Przytaczana jednostka natężenia światła nie jest jednostką bezwzględną, a jedynie współczynnikiem wskazującym na natężenie światła w odpowiedniej odległości od jego źródła. Żeby pomiar natężenia światła w luksach miał jakiś sens z punktu widzenia określenia ewentualnego działania terapeutycznego, należy podać informację w jakiej odległości był wykonany. Jeśli więc producent informuje nas wyłącznie, że dana lampa emituje światło o natężeniu 10 000 luksów, to obowiązkowo należy doprecyzować, w jakiej odległości od lampy dokonano pomiaru. Nie posiadając tej informacji nie jesteśmy w stanie powiedzieć w jakiej odległości od tej lampy należy siedzieć, aby leczenie było skuteczne.
Pamiętajmy zatem, że optymalna odległość od lampy do światłoterapii zależy od jej mocy. Dla optymalnej terapii należy siedzieć w takiej odległości, aby docierające do oka światło miało natężenie około 10 000 luksów. Zmniejszenie natężenia światła wymaga wydłużenia sesji z około 30 minut do około nawet 2-3 godzin dziennie. Uważa się, że światło o natężeniu poniżej 2 500 luksów na poziomie oczu może być nieskuteczne pod względem terapeutycznym.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń do światłoterapii
Zespół OrtoModa.pl
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.