Jak dostosować wysokość laski ortopedycznej

Laska inwalidzka ortopedyczna

Jak prawidłowo należy dostosować długość laski inwalidzkiej?

Często zadawanym pytaniem jest, jak prawidłowo dobrać wysokość laski ortopedycznej do potrzeb konkretnego użytkownika tak, aby właściwie spełniała swoje zadanie. Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki jak dokonać pomiarów i odpowiednio dostosować długość laski.

Aby bezbłędnie dokonać pomiarów, najwygodniej jest poprosić drugą osobę o pomoc. Pokazana przez nas metoda jest stosowana przez większość lekarzy i rehabilitantów przy dostosowywaniu laski inwalidzkiej.

Krok 1 – Pomiar użytkownika laski

Stań prosto i trzymaj ręce zdłuż ciała

Osoba, której pomiar jest dokonywany, powinna stanąć prosto ze swobodnie spuszczonymi rękoma i delikatnie ugietymi łokciami. Użytkownik powinien mieć na sobie obuwie o najczęściej noszonej wysokości. 

Krok 2- Dokonanie pomiaru prawidłowej wysokości laski 

Wysokośc laski inwalidzkiej powinna przypadać na poziomie nadgarstka

W tak przyjętej pozycji oparta o ziemię laska inwalidzka powinna kończyć się na wysokości nadgarstka. Jeśli laska jest za długa należy zaznaczyć na jej trzonie miejsce, gdzie powinna być przycięta. Dla ułatwienia zebrania prawidłowego pomiaru przed przycięciem laskę można obrócić i postawić "do góry nogami". Na trzonie postawionej uchwytem w stronę ziemi laski należy zaznaczyć miejsce przypadające na wysokości nadgarstka. Pamietaj, że ręka powinna być lekko ugięta w łokciu, a ramiona na tej samej wysokości.

Krok  3 – Skracanie drewnianej laski ortopedycznej

Laski drewniane można skrócić używając piłki do drewna.

Po ustaleniu wysokości laski można przystąpić do jej przycięcia. Przed tą czynnością należy zdjąć wymienną nasadkę gumową. Po przycięciu laski piłką do drewna należy ponownie nałożyć gumową nasadkę.

Praktycznie wszystkie laski inwalidzkie z drewnianym trzonem można w ten sposób samodzielnie dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Najczęściej spotykana długość produkowanych lasek drewnianych to około 95 cm, która jest odpowiednia dla większości wyższych osób. Jednocześnie taka długość daje swojego rodzaju zapas umożliwiający dostosowanie laski dla osób niższych w sposób, który opisaliśmy powyżej.

Laski z regulacją wysokości

Laski regulowane dopasujesz naciskając przycisk

Użytkownicy lasek z regulacją wysokości, zwanych przez niektórych laskami teleskopowymi, mogą w każdym momencie samodzielnie dostosować jej długość poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na boku trzonu laski. Po wybraniu odpowiedniej wysokości laski należy ją zablokować na danym stopniu. Zdecydowana większość aluminiowych lasek ortopedycznych dostępnych na rynku, w tym podróżne laski składane, posiadają tego typu regulację. 

O czym warto pamiętać?

Trzymając laskę inwalidzką za uchwyt łokieć powinien być ugięty

Niezależnie od tego, czy użytkujesz laskę drewnianą czy laskę aluminiową z regulacją wysokości, pamiętaj, że w prawidłowej pozycji twoja ręka powinna być lekko ugięta w łokciu. Natomiast ramiona powinny znajdować się na tej samej wysokości. Za długa laska spowoduje, że ramię będzie znajdowało się nienaturalnie wysoko, za krótka spowoduje garbienie się.   

Jak dobrać wysokość laski przed jej zakupem przez internet?

Kupując laskę przez internet możesz zmierzyć odległość od nadgarstka do podłogi

Chcąc kupić laskę inwalidzką przez internet lub w inny sposób bez obecności jej przyszłego użytkownika, aby ustalić jej docelową długość wystarczy zmierzyć odległość między nadgarstkiem a podłogą. Oczywiście należy przy tym trzymać się wytycznych opisanych wcześniej w tym artykule.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lasek inwalidzkich.

Hanna Jernas - OrtoModa.pl

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: długość laski
Dobra rada
napisał/a: Przystępny tekst
Bardzo przystępny tekst. Wszystko na temat. Dziękuję.
Pokazuje 1-2 z 2 opinii